• Ofis Telefonu
    0322 459 28 13
  • Cep Telefonu
    0532 662 59 86
  • Cep Telefonu
    0541 549 77 60

Sondaj

Sahra Sondajın Adana da yaptığı su sondaj çalışmaları hakkında

Su sondajı, su arama, su bulma, sulama amaçlı sondaj, içme suyu amaçlı su sondajı

Adana da tarımsal sulama amaçlı su arama, su bulma ve sondaj çalışmaları.

Adanada 2005 yılından beri mühendislik hizmetleri veren Sahra Mühendislik özellikle tarımsal arazilerde su kuyusu açmak için su sondajı yapmaktadır.

Sulama amaçlı yapılacak sondaj çalışmasından önce, sondajın yapılacağı yeri belirlemek için rezistivite aleti ile jeofizik yer tespiti yapılır. Bu işlemle yeraltı su kaynağının en uygun yeri ve yaklaşık olarak derinliği belirlenir.

Su bulma işlemi olumlu sonuçlanınca, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğüne kuyu arama belgesi için başvuruda bulunup su kuyusu açmak için belirlenen noktaya sondaj makinası getirilir.

Zeminin yapısına göre havalı rotary sondaj makinası, rotary sondaj makinası ve darbeli sondaj makinası arasından uygun olan biri tercih edilir. Sondaj makinası belirlenen derinliğe ulaşıncaya kadar her metrede zeminden numune alarak kontrollü bir şekilde sondaj yapmaya devam eder.

Sondaj belirlenen derinliğe ulaştığında kuyunun denemesi yapılır. Deneme sonucunda kuyudaki suyun debisi hesaplanabilmektedir. Suyun debisine göre en uygun dalgıç pompa tercihi de belirlenir.

Önce su kuyusuna teçhis borusu indirilir ve teçhis borusu etrafı çakıllanarak su kuyusunun yıkanması yapılır. Son olarak su kuyusuna dalgıç pompa indirilerek, elektrik panosu ile kontrolü sağlanır. Böylece sulama amaçlı yapılan sondaj tamamlanmış olur.

Adanada binlerce hektarlık tarım arazisini suya kavuşturmanın haklı gururunu yaşamaktayız, Sahra Mühendislik olarak jeoloji, jeofizik mühendisleri ve uzman teknik kadrosuyla aldığı sorumlulukları hızlıca yerine getirmekte ve ekonomik çözümler sunmaktayız.

Müfide Kılınç   |   07.04.2012 23:09:17


Su Sondajı

Su arama, su bulma ve su kuyusu açma

Su sondajı çalışması

Su sondajı öncesi yapılacak su arama, jeofizik etüt, hidrojeolojik etüt çalışmaları yapılmalı. Su sondaj çalışması için en uygun kuyu yeri tespit edilmeli, açılacak su kuyusu tasarımı yapılmalı. Öncelikle sondaj derinliği, sondaj lokasyonu, sondaj yöntemi ve sondaj sırasında kullanılacak malzemeler belirlenmelidir.

Su sondajı ve kuyu açma konusunda mutlaka uzman mühendis kadrosu ile çalışmaya özen göstermek gerekir.

Levent İnce   |   03.04.2012 01:10:11


Slideshow Image 1 Slideshow Image 2 Slideshow Image 3